Slovník pojmů
Slovník pojmů poskytuje rychlý přehled a vysvětlení klíčových výrazů a termínů z oblasti přípravků pro jezírka
Slovník pojmů poskytuje rychlý přehled a vysvětlení klíčových výrazů a termínů z oblasti přípravků pro jezírka
Zpět na seznam
Karas stříbřitý -
Karas stříbřitý je druh ryby z čeledi kaprovitých. Je to jedna z nejdéle chovaných ryb v péči člověka pro okrasu, nikoli pro užitkové účely. Jako první se jejím chovem začali zabývat staří Číňané a funkce chovatele těchto ryb v královském paláci byla plně legalizována jako zaměstnání. Postupem času byla z původně divoké formy vyšlechtěna řada chovatelských forem. Vyskytuje se také ve vodních plochách v České republice v divoké formě a je poměrně hojný. Karas stříbřitý roste až do 30 cm. Je to typická ryba jezírek, která je nenáročná na péči. Milují slunce a velmi rychle se rozmnožují. U nás je považován za invazivní druh. Zajímavostí je, že oplodnění jiker zajišťuje samec jakékoliv kaprovité ryby a výsledek je vždy jikrnačka karase stříbřitého.
Koi kapr -
Kapr koi, je ozdobný druh kapra vyšlechtěný z jeho divoké formy, který se chová pro dekorativní účely v zahradních jezírkách či bazéncích. Jednotlivé typy kaprů koi se od sebe liší zbarvením, vzorováním a šupinami. K nejrozšířenějším barvám patří bílá, černá, červená, žlutá, modrá a krémová. Zřejmě nejpopulárnějšími variantami koi jsou Gosanke, vyšlechtěná z dvoubarevné formy Kohaku, Taišo Sanšoku a Šówa Sanšoku. Existuje 18 základních typů s rozdílnými názvy. U vícebarevných variant koi prý neexistují dva kapři, kteří by byli naprosto stejní.
Koupací jezírko -
Koupací jezírko nebo přírodní koupací biotop je alternativou ke klasickému zahradnímu koupacímu bazénu. Základ tvoří přírodní systém, využívající vhodně vybrané rostliny k čištění bez pomoci přípravků dezinfekčních a chemických.
Jezírko má daný poměr regenerační zóny tzv. čisté vodní plochy, a mělké vody, která je osázena bahenními, vlhkomilnými a vodními rostlinami jako jsou orobince, vodní kosatce a okrasné trávy. V ČR se jedná z větší části o rákosy či orobince. Tento uměle vytvořený biotop má nevýhodu oproti klasickému bazénu, aby fungoval dokonale, je potřeba velký prostor. Obvyklá velikost se pohybuje od 80 až do 100 m², jinak by nebyl dosažen stabilní a samočisticí efekt. Tento bazén tvoří část pro plavce, obvykle hluboká minimálně 2 m, a regenerační zóny, kterou tvoří několik různě hlubokých lagun s vodními rostlinami. Část pro neplavce má hloubku 0 – 1 m, je vysypána oblázky a přechází v část pro plavce, kde je hloubka již o mnoho větší než na hranici pro neplavce, aby bylo snadnější udržet požadovanou kvalitu vody.