Než dopřejete jezírku šlofíka


Zima už nedočkavě natřásá sněhovou peřinu a je tedy nejvyšší čas připravit jezírko na období klidu, aby pak na jaře znovu zazářilo v celé své kráse. Jak se správně postarat o rostliny a ryby, o kvalitu vody a používanou techniku?

Vůbec nejdůležitějším úkolem, který vás při péči o jezírko během chladných měsíců roku čeká, je udržet jeho hladinu nezamrzlou. Pokud jste si snad náhodou představovali, jak si z ledové plochy uděláte mini kluziště, zklameme vás. Dovolit hladině, aby se pokryla souvislou vrstvou ledu, znamená zabránit přísunu kyslíku a zamezit odvětrávání jedovatých plynů, jež vznikají při rozkladu rostlin a výkalů. A to znamená jistý rozsudek smrti pro ryby a vážné ohrožení pro rostliny žijící v jezírku.

Pokud se vám přece jen stane, že jezírko zamrzne na celé ploše, neřešte to sekyrkou nebo pilkou. Hluk by způsobil rybám zbytečný stres, navíc by vydýchaly více kyslíku a tím dále zhoršily stav vody.

Nejjednodušším preventivním opatřením je zastřihnout na podzim rákosí s dutým stonkem hned nad hladinou. To ale funguje jen v případě mírnějších mrazů. Asi vůbec nejlepší (i když nejnákladnější) způsob, jak udržet alespoň část hladiny bez ledové krusty, i když bude silně mrznout, je pořídit si čerpadlo zavěšené na plováku. (V případě větších jezírek upřednostněte čerpadlo se zkráceným oběhem). Pomůže rovněž kompresor se vzduchovacími kameny, jenž brání zamrznutí vířením hladiny. Nebo topná spirála – lze ji zkombinovat s termostatem, který ji zapne pouze, klesne-li venkovní teplot a pod nulu.

Velký úklid začíná

Před příchodem zimy je klíčové zajistit maximální čistotu vody v jezírku. Jak toho docílíte?  U rostlin na břehu ostříháte zaschlé zbytky, aby nepadaly do jezírka a neznečišťovaly ho, a ze stejného důvodu odstěhujete všechny plovoucí rostliny. Posbíráte spadané listí. Zejména pokud se jezírko nachází v bezprostřední blízkosti stromů či keřů, vyplatí se pořídit si síť na zakrytí hladiny.

Vodu úplně nebo alespoň zčásti vypustíte (záleží, zda v jezírku chováte ryby) a odstraníte ze dna i ze stěn veškeré nečistoty, tj. bahno, zbytky vodních rostlin, rybí výkaly a také řasy. Pomůže vám s tím přípravek NA ŘASY- kontakt, který dokáže do několika minut po aplikaci vyplavit vše nežádoucí na hladinu. Na vyjmutí větších nečistot použijte skimmer, k odsátí kalu a drobných usazenin se hodí jezírkový vysavač.

Důkladná jednorázová očista je základ. Ale k tomu, abyste jezírko udrželi dlouhodobě čisté, se vám budou hodit šikovní pomocníci. Bakterie v biologickém přípravku BAENZY – na zimu vysadíte přibližně v půli října, aby se stihly rozmnožit. Strategicky rozmístěné na všech důležitých místech v jezírku budou průběžně likvidovat přebytečné organické látky a zabrání tak růstu řas a sinic.

A nezapomeňte změřit před zimou základní parametry vody, abyste zjistili, zda jsou chemické vlastnosti v normě, a v případě potřeby jste je mohli upravit dodáním vhodných přípravků.

Stěhování národů

Dosahuje-li hloubka ve vašem jezírku maximálně jeden metr, musíte přesunout všechny jeho obyvatele, tedy rostliny i ryby, ve vhodných nádobách a akváriích do tepla. Respektive na místo, kde je neohrozí mráz. Ideální je chladný a světlý prostor s teplotou do 15°C (sklep, hala, zimní zahrada, garáž).

V případě větší hloubky můžete odolnější rostliny nechat ve vodě. Jen je sestříhejte a odstěhujte je do části jezírka s hloubkou 50 – 70 cm. Choulostivější druhy (hyacinty, některé druhy leknínů apod.) však uschovejte ještě před příchodem mrazu někam do tepla. Se zvířaty je to podobné. Některé ryby a otužilejší želvy nemají problém přezimovat v hlubší vodě, akvarijní ryby a některé druhy želv však vyžadují pro přežití pokojovou teplotu. Čas na jejich přesun nastává už v okamžiku, kdy venkovní teplota klesne pod 10°C.

Aby ryby zůstaly fit

Ještě jsme se nezmínili o krmení ryb. Jejich metabolismus se s příchodem zimy zpomaluje, a proto jakmile teplota klesne na přibližně 15°C, zahajte dietu. Ryby potřebují výživnou a lehce stravitelnou potravu, a to až do doby, kdy teplota v jezírku spadne na 10°C. Potom až do jara s krmením přestaňte. Ryby vám to usnadní, protože samy přestanou jevit o jídlo zájem. (Pozor na nestrávené zbytky, které znečišťují vodu.)
Abyste ryby co nejlépe připravili na chladné období a ony se dočkaly jara v té nejlepší možné kondici, tedy zdravé a odolné proti parazitům, dopřejte jim na podzim pětitýdenní kúru vitamínovým a výživovým doplňkem RYBAFIT. Lze ho přidat k jakémukoliv krmivu a obsahuje výhradně přírodní extrakty (česnek, rakytník, chlorela), vitamíny a aminokyseliny.

I technika si potřebuje péči

Kromě fauny a flóry se rovněž postarejte o zazimování veškerého technického vybavení v jezírku.
Pokud je filtr umístěný nad hladinou, vypněte ho a vyjměte. Důkladně celý filtrační systém očistěte, propláchněte rozvody a poté se ujistěte, že v trubkách nezůstala voda. Po zamrznutí by je totiž mohla poškodit. Pamatujte rovněž na vyčištění mechanické a biologické náplně filtrace. Filtrační zařízení uložte mimo dosah mrazu.

Podobně vypněte a demontujte jezírkové čerpadlo. Vypusťte vodu ze všech přívodů, vše rozeberte a odstraňte nečistoty včetně nánosu vodního kamene. Čerpadlo uskladněte do nádoby s vodou nebo promazané olejem na místo, kde teplota neklesá pod nulu.
Vymontujte UV lampu, vylijte z ní vodu a přidejte k ostatnímu vybavení.
A pak už se můžete těšit na jaro, až se vaše jezírko znovu probudí v plném lesku. Díky vaší důkladné podzimní péči se mu budou celou zimu zaručeně zdát jen ty nejkrásnější sny!