Nekrmte ryby blbě!
Omlouvám se za nadpis, kterým jsem parafrázoval Pavla Maurera, ale chtěl jsem upoutat vaši pozornost. Všiml jsem si, že domácím mazlíčkům dopřáváme mnohdy více než sobě, ať již mluvíme o kočkách, psech nebo rybách. Ale tak jako jinde v životě, i zde platí, že více nemusí být lépe.
V zemích třetího světa kde vládne značná chudoba mívají lidé sice spoustu polévky – ale jen s minimální nutriční hodnotou. Krmiva pro ryby můžeme koupit celou řadu a po velkých pytlech, kdo z nás jsme se ale zabývali jejich složením? Kvalitní vyvážené krmivo je důležité nejen pro samotné konzumenty ryby, ale i pro vodní prostředí, které ovlivňuje. Co se tedy ze zadní strany dozvíme?
V první řadě hmotnost. Jsme jen lidé a oči jsou náš nejsilnější smysl, takže „mamko ať to máme na dýl“ sáhneme po největším balení. Jsou v něm jen 2kg krmiva, ale byl přece největší! Extruzí se dá krmivo nafouknout, i když váží pořád stejně. Vzduchem ryby nenakrmíme, i my počkáme, až z piva spadne pěna. Podobně jsou na tom extrudovaná krmiva.
Bílkoviny, tuk, vláknina, popel, fosfor, sodík a vápník jsou povinné ukazatele, které jsou dány legislativou. Hlavní ukazatel, který nám poví o kvalitě složení, je obsah popele. Popel je opravdu zbytek po spálení. Pokud krmivo neobsahuje balastní výplňové látky, tak obsah popelu je minimální. Pod 6% znamená velmi kvalitní suroviny, nad 6% horší, nad 10% – viz předchozí věta, obsah balastních látek je vysoký, ryby krmivo nezpracují a voda bude zatížena nadměrným množstvím odpadu, který bude mít negativní dopad na její kvalitu a množství řas v rybníčku. Sledujte rovněž barvu vody po krmení, potravinářské barvivo granule sice zatraktivní, ale rybám nic nedá a červená voda rovněž nevypadá přirozeně.
Krmný režim
Vodnář pro KOI kapry bylo vyvinuto ve spolupráci s odborníky na výživu ryb z katedry Hydrobiologie a rybářství Mendlovy Univerzity, je určeno pro celoroční použití a je dostupné v baleních pro méně než 25 cm délky ryby – KOI junior a nad 25 cm – KOI senior. Obsahuje všechny potřebné látky pro zdravý růst a vzhled ryb. Důležité je sledovat teplotu vody. Při teplotách 10 – 15 °C stačí krmit jednou až dvakrát týdně. V měsících kdy je teplota vody nad 15°C krmíme jednou denně, nejlépe ve stejnou dobu. U teplot 20 – 25°C jsou KOI nejaktivnější a můžeme krmit ad libitum (kolik sami pozřou). Nad 28°C a rovněž pod 10°C ryby přestáváme krmit. Denní krmná dávka je 1,5 až 2,0 % hmotnosti kapří obsádky. To znamená, že jeden kilogramový kapr zkonzumuje 10 až 15 gramů krmiva. Krmivo Vodnář, které je určeno pro drobné ryby, jako je karas, jesen, závojnatka atd., bylo rovněž vyvinuto na katedře Hydrobiologie a rybářství Mendlovy Univerzity. Jelikož se jedná o kaprovité ryby, tak krmíme rovněž na základě teploty obdobně jako u KOI.
Krmivo Jeseter je určeno pro celoroční krmení. Jeseter přijímá potravu po celý rok, velikost krmné dávky je závislá na teplotě vody. Jeseteři jsou ryby náročné na kyslík a kvalitu vody (zákal, dusitany, dusičnany atd.). Teplota vody nad 25 °C může mít pro ryby fatální následky. Při teplotě nad 23 °C doporučujeme ryby pár dnů nekrmit nebo snížit krmnou dávku na třetinu. Pokud jesetery chováme s jinými rybami, tak nejprve krmíme plovoucím krmením a po zkrmení dávky pro ostatní ryby začneme s časovou prodlevou asi 15 minut krmit jesetery. Přes zimu jesetery krmíme dávkou 1% jejich hmotnosti co 3 dny. Pokud jesetery chováme s ostatními rybami, tak je přestáváme krmit spolu s nimi, když teplota klesne pod 10 °C. Teplota 10 až 15 °C krmíme 1 krát denně, nad 15 °C krmíme 2 krát denně. Pozor na vyšší teploty, při teplotě 20 až 23 °C omezíme krmení, krmíme obden. Pokud teplota vystoupá nad 25 °C, již nekrmíme.
Jedna denní krmná dávka odpovídá 1,5% až 2% hmotnosti rybí obsádky, velikost ryb do 1,5 kilogramu (jeden kilogramový jeseter by měl v krmné dávce přijmout 15 až 20 gramů krmiva). Krmná dávka pro ryby ve velikosti nad 1,5 kg odpovídá 0,5% až 1% hmotnosti rybí obsádky (jeden dvoukilogramový jeseter by měl v krmné dávce přijmout 10 až 20 gramů krmiva). Krmná dávka by se měla rozdělit minimálně na dvě poloviny.
Pro perfektní zdravou kondici ryb po zimě, doporučujeme při každém krmení přidávat přípravek RybaFit. Aplikujeme jej na suché krmivo v jarních měsících a rovněž ke konci sezóny, aby byly ryby v excelentní kondici na bezproblémové přečkání zimy. RybaFit obsahuje všechny potřebné vitamíny, esenciální aminokyseliny, přírodní extrakty z rakytníku, řas a česneku. RybaFit zvyšuje celkovou obranyschopnost ryb, předchází nemocem a parazitickému napadení zažívacího traktu.