Když tester naměří…? Celková tvrdost.
Všem vám, kdo vlastníte menší nebo velké zahradní jezírko doporučujeme monitorovat hodnoty vody pomocí proužkového testeru.
V krabičce je deset proužků, měří najednou 5 zásadních ukazatelů kvality vody, vystačit by vám měly na celou sezónu a odměnou vám bude pěkná voda plná zdravých ryb. Tak nekupte to! Ale co s tím, co naměřím?
Celková tvrdost
Pro naše zahradní jezírka s rybami bude platit zlatá střední cesta pro hodnotu naměřené celkové tvrdosti. Velmi měkká voda neprospívá ani rostlinám ani vodním živočichům a rybám. Oba prvky, vápník a hořčík, které hlavně tvrdost reprezentují, jsou biogenní a nutné pro stavbu buněčných stěn, kostry, rostlinných pletiv, ovlivňují metabolismus a jejich nedostatek může vést k vážným poškozením vodních rostlin a zdravotním problémům ryb. Velmi tvrdá voda nebude mít tak negativní důsledky pro rostliny a vodní živočichy, ale protože je zpravidla do jezírek čerpána z vrtů a studní, je nutno si uvědomit, že toto prostředí pro ně není přirozené. Ryby a vodní rostliny, které v jezírku máme, pochází z povrchových vod, které jsou měkké až středně tvrdé. Pokud si necháme stanovit rozbor vody na hygienické stanici nebo úpravně vod, nezapomínejme, že je zpravidla porovnáván s požadavky na pitnou vodu ne na zahradní jezírko. Při vyšším pH nad 8 mohou soli vypadnout do usazenin, které snižují životnost čerpadel a rovněž vláknité řase se lépe daří při vyšším pH a tvrdosti vody.
Takže co s tím? Velmi měkkou vodu upravte přípravkem NA STABILITU, velmi tvrdou vodu upravte ZMĚKČOVAČem, oba podle návodu. Velmi doporučuji BIOSOIL, pomůže vám rovněž vázat alkalické kovy a snížit tak tvrdost přírodní cestou, vyváže také železo, které pak při čerpání studniční vody nevypadne do rezavého zákalu. Přirozeným průvodním jevem BIOSOILu je hnědé zbarvení vody, které způsobují rašelinové výtažky přípravku. Rybám se toto prostředí líbí.
Radostné chvíle s jezírkem přeje
váš Vodnář