Péče o jezírko po nástupu sezóny


Jezírko jsme na jaře vyčistili a postupně se v něm již naplno rozjela sezona. Tomuto tématu jsme se věnovali v pořadu Gondíci s.r.o. na TV Prima

Dorůstají rostliny, probíhá metabolizmus a potřebujeme zabránit rozvoji nežádoucích organismů a zajistit čistou vodu. Soustředíme se na malé jezírko a biopreparáty, pro doplnění zmíníme i velká jezírka. Zahrada roste do krásy, ale jezírko se jaksi kalí. Vynasnažíme se odhalit příčinu a najít řešení.

Jarní péči jsme zvládli, co potřebuje jezírko nyní?

Zahradní jezírko u vily je uměle založeno, jako většina zahradních jezírek. S postupující sezonou již voda není zcela čirá, posléze se kalí, mohou se rychle rozmnožit sinice a řasy. Příčin je několik – voda není v dostatečném pohybu, nemáme průtok jezírkem, do vody se uvolňují přebytečné živiny ze zbytků krmiva a další nečistoty, narůstají venkovní teploty a návazně také teplota vody. Na hladině vznikají různé zelené až hnědé povlaky. Potřebujeme vodu vyčistit a trvale udržovat průzračnou. V zahradě ale nebudeme používat chemické preparáty, vydáme se biologickou cestou.

Vůbec netuším, jak nám může pomoc biologie? Mohu volit účinnou biologickou cestu?

Řasy a sinice jsou živé organismy a jsou přirozenou součástí života ve vodě v přírodě, vyskytují se také v čisté vodě. Ovšem při nadměrnému růstu a rychlém bujení snižují estetickou hodnotu jezírka nebo rybníčku, dokonce posléze mohou i nepříjemně zapáchat. Biologické přípravky mohou zabránit jejich nadměrnému rozvoji. My jejich rozvoj zastavíme pomocí dalšího živého organismu – směsi bakterií Vodnář BAENZY SEZONA. Postavíme zde dvě přírodní složky proti sobě. Bakterie pomáhají vytvořit v jezírku příznivé biologické prostředí a vyplatí se zajistit v plné sezoně jejich přísun do jezírka.

Jak prakticky postupovat, abych dosáhl čirou vodu?

Vyplatí se nejdřív odstranit mechanicky vláknité řasy, protože právě ony odebírají z jezírka potřebný kyslík. Mechanicky je sebereme skimmerem nebo síťkou, ale ještě si můžeme vypomoci oxidačním činidlem Vodnář NA ŘASY KONTAKT. Základem působení je oxidace, zasáhne nejen řasy, ale také nečistoty u dna: bahno, spadané listí, odumřelé části rostlin atd., které také vynese na hladinu. Do vody se uvolňuje peroxidový kyslík, přednostně oxiduje organické zbytky a nečistoty.  Velmi pozitivně působí na bio-rovnováhu v jezírku.

No ale kde jsou naše bakterie?

Další den po vyčištění hladiny použijeme právě směs Vodnář NA ŘASY SYSTÉM, kterou rozmícháme v nekovové nádobě ve vodě z jezírka a rovnoměrně rozlijeme zpátky po hladině. Usmrtí zbylé části řas, zejména ty drobnější, které se nedaly odstranit. Přípravek pomůže jak při dlouhodobé prevenci, tak při razantním zákroku, Působí na různé skupiny řas – na vláknité i na jednobuněčné řasy. Při odstraňování řas je důležité zajistit dostatečný přívod kyslíku od jezírka, aby netrpěly ryby. Podle velikosti jezírka si vybíráme vhodné přípravky. Nejčastěji se nacházejí v podobě granulek. Přibližně za týden ještě zajistíme, aby se rychle rozložily zbytky těl – stélek řas prostředkem Vodnář BAENZY SEZONA.

Na řasy můžeme zaútočit také dlouhodobě působícími systémovými přípravky, které inhibují fotosystém. Účinná látka se pomalu extrahuje z nosiče na povrchu vláknitých řas. Zablokováním fotosyntézy dochází postupně k nevratnému poškození a odumírání stélek řas.

A to je vše?

Samozřejmě si přejeme, aby voda v jezírku byla stále čistá a průzračná. Proto pravidelně kontrolujeme základní hodnoty  pH, tvrdost vody, alkalitu, množství dusičnanů. V případě, že hodnoty se vychylují, dochází k zakalení vody. A právě správným užíváním přírodních přípravků docílíme čisté jezírko po celou sezonu a voda bude stabilizovaná.

FOTO ZDROJ: Iprima