POZOR na kameny, skalky a vodopády v jezírku! Nemusí být jen estetickým prvkem!


Zahradní jezírko je opravdovou perlou zahrady, ale ne vždy. Majitel se po realizaci těší z krásné průzračné vody, ryb, vodních rostlin, vodopádu...

Stává se ale, že kvalita vody se začne rapidně snižovat a hrozí, že ona původní perla zahrady se promění v noční můru, se kterým si neví rady a propadá skepsi.

Ucelená řada přípravků do zahradních jezírek VODNÁŘ-JEZÍRKA dokáže takovou situaci účinně řešit, ale řeší jen důsledek. Co může být jednou z příčin? Filtrace a cirkulace jsou zásadní faktory ovlivňující kvalitu vody. Ne tak známé jsou – a přitom velmi důležité – kamenné prvky, které mohou mít zásadní vliv na kvalitu vody. Ptáte se jak? Každý kámen je vlastně chemická sloučenina. Otázka je zda a do jaké míry ovlivňuje vodu. Vyvřeliny obsahující křemen a živec, které používáme na obkladové zídky nijak zvlášť, ale kameny z vápence a dolomitu bych nedoporučoval, protože se z nich vylouží vápenaté sloučeniny a ty zvýší jak tvrdost vody tak pH. Na první pohled velmi zajímavý kousek dovezený z dovolené, který měl zkrášlit celkový vjem ze zahradního jezírka, tak může být původcem budoucích téměř neřešitelných problémů. Většina zdrojové vody v České republice je středně tvrdá až tvrdá, voda z vrtů a studen je téměř vždy velmi tvrdá. Vysoký obsah minerálií vyhovuje díky biochemismu organizmů řasám a některé přípravky jsou vůči nim při vysoké tvrdosti (více než 900mg/l či 18°dH) méně účinné. Nevhodné kamenné prvky v jezírku tak jen ještě „přilejí oleje do ohně“, protože jak již bylo řečeno, vysoká tvrdost a vysoké pH v našem jezírku bude nejvíce svědčit řasám.

Příjemné chvíle a nekalenou radost z vodní zahrady přeje
tým jezírka Vodnář